Siekiant pagerinti paslaugų kokybę bei užtikrinti sklandų tinklalapio funkcionavimą, svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Išjungdami šį pranešimą arba tęsdami naršymą svetainėje sutinkate su slapukų naudojimo politika.

Apie šį bei tą...

Tauragėje vykusioje diskusijoje apie regionų politiką - siūlymai sugrąžinti jaunimą į regionus, skatinti verslą, medžioti užsienio investicijas

Sausio 17 d. Tauragės savivaldybėje įvyko diskusija apie Lietuvos regionų politiką, kurią inicijavo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) šešėlinės vyriausybės regionų plėtros ministrė Agnė Bilotaitė bei parlamentaras Stasys Šedbaras. Renginyje taip pat dalyvavo TS-LKD pirmininkas Andrius Kubilius, šešėlinis energetikos ministras Dainius Kreivys, Investuotojų forumo direktorė Rūta Skyrienė, Laisvosios rinkos instituto atstovas Laurynas Rekašius. Į renginį gausiai susirinkę verslininkai, politikai, bendruomenių atstovai diskutavo, ką reikia padaryti, kad Tauragės rajono žmonėms gyventi būtų geriau, mažėtų nedarbas, o jaunimas sugrįžtų į rajonus.
Renginyje kalbėjęs A. Kubilius teigė, kad tinkamo Europos Sąjungos fondų įsisavinimo nepakanka, reikalinga tokia regionų politika, kuri leistų pritraukti investicijas ir kurti darbo vietas. Anot jo, pačios savivaldybės turi būti suinteresuotos, kad užsienio investuotojai norėtų savo pinigus investuoti rajonuose.
„Reikėtų subsidijuoti tuos investuotojus, kurie pasirenka ateiti į silpnesnes savivaldybes“, – sakė A. Kubilius. – Tačiau reikia dirbti. Jei sėdėsi kabinete ir lauksi, kol ateis investicijos, taip gali pralaukti ir visą gyvenimą“. Kaip teigiamą pavyzdį, jis paminėjo Tauragėje veikiantį industrinį parką, kurio vadovas Darius Stankus deda didžiules pastangas, siekdamas pritraukti užsienio investuotojus.

A. Bilotaitės teigimu, savivaldybės nėra suinteresuotos investicijų pritraukimu - tai dažnai lemia ir žmogiškųjų resursų trūkumas.
Ji taip pat atkreipė dėmesį, kad gyvenimo kokybės skirtumus didmiesčiuose ir provincijoje perteikiančius skaičius. "Galime žvelgti į daugelį rodiklių. Vidutinis nedarbas Utenos, Telšių Alytaus, Tauragės apskrityse 20-30% viršija šalies vidurkį, Vilniuje, Klaipėdoje ir Kaune nedarbas pernai nesiekė 11%, Alytaus ir Utenos apskrityse – viršijo 15%", - sakė ji.
Be to, ir mokamas atlygis irgi skiriasi: tik Kaune, Vilniuje ir Klaipėdoje vidutinis mėnesinis darbo užmokestis pernai perkopė 2000 litų, Vilniuje siekdamas 2500 lt, o Tauragėje viso labo – 1760 lt. Akį rėžia ir kiti skaičiai: BVP vienam gyventojui Vilniaus apskrityje 2,5 karto didesnis nei Tauragės apskrityje ir puse karto didesnis nei šalies vidurkis. Užsienio investicijos apskritai nepalyginamos: Vilniuje žmogui jų per metus tenka 42 tūkst. litų, tuo tarpu Pietryčių Lietuvoje ar Pietų Žemaitijoje – vos po keliasdešimt ar kelis litus.
Anot A. Bilotaitės, būtina į regionus sugrąžinti jaunus žmones, kurie turėtų galimybę dirbti ir gyventi regionuose. Todėl itin svarbu regionų atsigavimui yra sudaryti galimybes jaunoms šeimoms įsigyti pirmąjį būstą. Šiam tikslui bus siūloma 2014 m. Vyriausybei parengti ir Seimui pateikti Pirmojo būsto įstatymo projektą, kuriame būtų numatyti diferencijuota parama įsigyti, atnaujinti ar statyti nuosavą pirmąjį būstą.