Siekiant pagerinti paslaugų kokybę bei užtikrinti sklandų tinklalapio funkcionavimą, svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Išjungdami šį pranešimą arba tęsdami naršymą svetainėje sutinkate su slapukų naudojimo politika.

Apie šį bei tą...


Strict Standards: Declaration of JCacheControllerView::get() should be compatible with JCacheController::get($id, $group = NULL) in /home/ziemys/public_html/libraries/joomla/cache/controller/view.php on line 137

Opozicija sėdo į seniai klibintas valdžios kėdes

Dangyra APANAVIČIENĖ, „Santaka“, 2013-12-05

Naują valdančiąją daugumą subūrusiai opozicijai pagaliau pavyko įgyvendinti savo seną svajonę – paimti valdžią. 
Antradienį vykusiame rajono Savivaldybės tarybos posėdyje buvo išrinktas naujas meras, jo pavaduotojas bei Savivaldybės administracijos direktorius. 

Perversmas pavyko
Po beveik trejus metus trukusios principinės kovos rajono socialdemokratai, 2011-aisiais metais triuškinančiai laimėję rinkimus, bet nesugebėję suburti valdančiosios daugumos, atgavo tai, ką buvo praradę, – galimybę užimti svarbiausius rajono valdžios postus. 
Iškart po rinkimų susiskaldę ir netekę valdžios socialdemokratai kartu su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovais liko opozicijoje. Keletas vėlesnių mėginimų paimti valdžią šiems politikams didesnių rezultatų neatnešė. Prieš trejetą mėnesių pavyko iš pareigų atleisti tik vicemerą Algirdą Bagušinską ir administracijos direktorių Audrių Balbierių. 
Antradienį naują valdančiąją daugumą šiaip ne taip subūrę opozicijos atstovai kirto iš peties. Pasitelkę iš buvusios valdančiosios koalicijos perėjusį ir „auksinį“ lemiamą tryliktąjį balsą atsinešusį Liną Blažaitį, iš postų nuvertė merą Algimantą Antaną Greimą ir Savivaldybės administracijos direktoriaus pareigas ėjusį buvusį direktoriaus pavaduotoją Evaldą Janulionį. Į atlaisvintas vietas vakarykščiai opozicionieriai susodino savo atstovus. 

Nauji vadovai
Rajono meru Tarybos posėdyje buvo išrinktas socialdemokratų lyderis Algirdas Neiberka, vicemeru – taip pat šios partijos atstovas Kazys Kiaulakis, o Savivaldybės administracijos direktoriumi – „valstiečių“ statytinis Bernardas Marčiukonis. Išrinktasis administracijos direktorius šiuo metu vadovauja UAB „Vilkaviškio vandenys“, kurios pagrindinė akcininkė yra Savivaldybė. 
Kol bus atliktos privalomosios procedūros (iš Specialiųjų tyrimų tarnybos gautas atsakymas dėl B. Marčiukonio kandidatūros), į Savivaldybės administracijos direktoriaus pareigas laikinai paskirtas Vitas Gavėnas, Žemės ūkio skyriaus vedėjas. 

Bandė kelti sumaištį
Dėl interpeliacijos Savivaldybės vadovams vyko slaptas balsavimas. Nors juos palaikę buvę koalicijos partneriai balsuoti nėjo, tačiau užteko 13 į naują valdančiąją daugumą susibūrusių politikų balsų. 
Naujoji valdžia taip pat išrinkta slaptu balsavimu. 
Iš 24 balsavusių Tarybos narių 13 pasisakė už tai, kad meru būtų išrinktas A. Neiberka, o už mero pavaduotojo K. Kiaulakio kandidatūrą iš 23 balsavusiųjų pasisakė 18. B. Marčiukonio paskyrimui administracijos direktoriumi pritarė 20 iš 24 tą dieną posėdyje ir balsavime dalyvavusių politikų. 
Vertėtų paminėti ir tai, jog į iš anksto valdžios perversmo organizatorių gerai sustyguotą procesą nuo arenos benueinantys valdantieji mėgino sukelti sumaištį. Algimantas Mackevičius ir Rimvydas Žiemys į merus primygtinai siūlė K. Kiaulakį, pasak jų, atsakingą ir didelės vadovavimo patirties turintį politiką. Buvo teigiama, kad šiai kandidatūrai prieštaraujančių tikriausiai nebūtų, tačiau K. Kiaulakis, padėkojęs už pasitikėjimą, pretenduoti į merus atsisakė. 

Grįš jau kartą buvęs
Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo kandidatūros Tarybos nariai antradienį nesvarstė, ši procedūra, atrodo, bus atlikta kitame posėdyje, vyksiančiame gruodžio antroje pusėje. 
Neoficialiomis žiniomis, į direktoriaus pavaduotojo kėdę taikosi ankstesnę kadenciją šias pareigas ėjęs Saulius Vabalas, Socialdemokratų partijos atstovas. 

Kaltinimų neprisiėmė
Po posėdžio kalbintas buvęs meras A. A. Greimas teigė, kad nušalinimas nuo pareigų jam nebuvo netikėtas. Politikas sakė, jog visą kadenciją teko dirbti esant tam tikrai įtampai, nes takoskyra tarp valdančiosios daugumos ir opozicijos buvo vos vieno balso, kuris bet kada galėjo „perbėgti“ į kitą pusę. Tai, pasak buvusio mero, buvo tik laiko klausimas, nežinant, per kurį posėdį dirbantiems vadovams bus pareikštas nepasitikėjimas. 
A. A. Greimas pripažino, kad jį labiau žeidė ne pati interpeliacija, o kaltinimai dėl nebūtų dalykų. 
Kalbėdamas posėdyje, buvęs Savivaldybės vadovas jam pareikštus kaltinimus pavadino chaotiškais, nors pats buvo kaltinamas chaotišku Savivaldybės tarybos darbo organizavimu. 
„A. Neiberka galėtų atsakyti, kas inicijavo tą chaosą: „balsavimą kojomis“, nedalyvavimą balsavime ir kt. Ar tai ne chaoso kėlimas, ar tai konstruktyvus priesaiką davusio politiko darbas?“ – klausė A. A. Greimas. 
Į kaltinimą, kad Savivaldybės klausimai sprendžiami be ilgalaikės strategijos, buvęs rajono vadovas atsakė, jog strategija yra sudaryta, ir joje numatyti visi iki 2018 m. reikalingi atlikti darbai bei projektai, už kuriuos, anot A. A. Greimo, balsavo ir interpeliaciją pasirašę politikai. 
Kaltinimą dėl prastų teritorijų planavimo reikalų buvęs Savivaldybės vadovas pavadino „abra kadabra“ ir pabrėžė, jog apie tai Tarybos nariai turėtų kalbėti konkrečiai. 
Į priekaištą, kad nekokybiškai sudaromos sutartys ir nėra jų vykdymo kontrolės, A. A. Greimas priminė į prokuratūrą atiduotą sutartį su „Kretingos maistu“, kurią dar 2008 m. pasirašė buvęs ankstesnės valdžios atstovas S. Vabalas. 
Nesutiko buvęs meras ir su priekaištais dėl Savivaldybei pavaldžių įstaigų kontrolės stokos. „Vykdyti kontrolę labai sunku, kai įstaigų, skyrių vadovai, darbuotojai priklauso tam tikroms partijoms“, – kalbėjo A. A. Greimas. Jis teigė, kad baudžiami darbuotojai ne kartą yra bandę ieškoti užtarimo pas juos globojančius politikus. Buvęs meras paminėjo A. Pilipavičiaus ir V. Kamaičio pavardes. 
Asmeninės kaltės A. A. Greimas neprisiėmė ir dėl finansinio Savivaldybės nestabilumo, nes, pasak jo, dėl Vyriausybės veiksmų tokioje situacijoje yra atsidūrusios ir prasiskolinusios apie 90 proc. šalies savivaldybių. 
Buvęs Savivaldybės vadovas neatsispyrė pagundai įgelti galutinai valdančiųjų koaliciją sugriovusiam ir į oponuojančiųjų pusę perėjusiam L. Blažaičiui. A. A. Greimą nustebino jo apsisprendimo priežastis – neva Vilkaviškyje niekas nevyksta. 
„Jeigu Lobiškių kvartalas yra ir Vilkaviškis, tai ten, kur yra šeimos namelis, tikrai kažkas vyksta“, – ironizavo buvęs meras, nepamiršęs priminti ir „pasiekimus“ Savivaldybės administracijoje. Matyt, A. A. Greimas turėjo omenyje politiko žmonos įsidarbinimą Vaiko teisių apsaugos skyriuje L. Blažaičiui tapus Tarybos nariu.