Siekiant pagerinti paslaugų kokybę bei užtikrinti sklandų tinklalapio funkcionavimą, svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Išjungdami šį pranešimą arba tęsdami naršymą svetainėje sutinkate su slapukų naudojimo politika.

Apie šį bei tą...

Ansamblis dainomis puoselėja istorinę atmintį

Laima VABALIENĖ, „Santaka“, 2013-11-23

Vokalinis ansamblis „Atmintis“ pateisina savo vardą. Penkerių metų sukaktį mininčio kolektyvo repertuare – tremtinių, partizanų, patriotinės, meilės savam kraštui kupinos dainos. 
Dažnai į įvairias šventes, renginius kviečiamos ansamblio dainininkės praėjusį savaitgalį svečių laukė pačios. Vilkaviškio parapijos salė atrodė šventiškai. Sceną puošė didžiulis skaičius „5“, spalvingi nuotraukų stendai priminė „Atminties“ dainų maršrutus, sukaktuvininkės šiltais žvilgsniais nuglostė kiekvieną ateinantįjį. 
Kaip ir paprastai, daugiausiai organizacinių bei ansamblio vadybos reikalų ant savo pečių prisiimanti jo narė, LPKTS Vilkaviškio rajono filialo pirmininkė Dalija Agota Karkienė ir šventės dieną stojo kolektyvo priekyje. Jos vedamame renginyje susipynė ansamblio istorija, savos ir svečių dainos, prisiminimai ir sveikinimai. 
O viskas prasidėjo 2007 m., kai viename rajono tremtinių susirinkime kilo mintis suburti balsingų narių ansamblį. Jau kitų metų vasarį moterys, vadovaujamos Danguolės Barauskienės, dainavo dokumentinio filmo apie partizaninį pasipriešinimą „Nesulaužyti priesaikos“ pristatyme. 

Penkeri metai netruko prabėgti. Dainuoti mėgstančios moterys neišsibarstė. Visos stengiasi nepraleisti nė vienos repeticijos, nors vyriausiai kolektyvo narei jau 83-eji, nors keletas moterų į repeticijas važinėja iš Kybartų, Lakštučių ir dainuoja ne viename kolektyve. Ansamblyje šiuo metu yra dešimt narių, dauguma jų – nuo pirmųjų kolektyvo dienų. Tai – Danutė Brazytė, Luiza Bilickienė, Levutė Strolienė, Magdutė Salasevičienė, Agutė Černiauskienė, Dalė Galavočienė, Regina Matulienė, D. A. Karkienė. Kiek vėliau į ansamblį atėjo Zita Akelaitienė ir Birutė Vainienė. Jos pakeitė susirgusią Onutę Bindokienę ir į Amžinybę išėjusią Birutę Pečkienę. Renginyje bičiulės atminimas buvo pagerbtas tylos minute. 
Šiuo metu ansambliui „Atmintis“ vadovaujanti Birutė Stonienė yra pirmosios kolektyvo vadovės D. Barauskienės mokinė. Jubiliejaus šventėje daugiausia skambėjo pastaraisiais metais išmoktos dainos, tačiau ir buvusiai savo vadovei dainininkės neleido ramiai sėdėti tarp svečių. „Ačiū jums už didžiulę kantrybę. Esame garbaus amžiaus, ir jums reikėjo daug pastangų, norint šį tą iš mūsų išspausti“, – dėkojo jos D. Barauskienei. Pakvietusios į bendrą gretą, moterys prašė drauge padainuoti dainą, kurią, pasak D. A. Karkienės, mokydamosi nuo vadovės gaudavo daugiausiai bartis. Ir suskambo viena mėgstamiausių ansamblio dainų „Palieski man širdį“. 
Visos šio kolektyvo dainos, kaip sakoma‚ eina per širdį. Jos melodingos, nuoširdžios, pačių dainininkių išjaustos, nes kalba apie tremtį, partizanų žygius, tėvynės ilgesį. Todėl, pasak D. A. Karkienės, šios dainos – jau istorinė atmintis, kurią reikia puoselėti ir perduoti jaunesniems. Pačios brangiausios ir mėgstamiausios yra „Kaip obelis, mamyt, palinkus“, „Ypatingai“ „Tremtinių malda“. 
Ansambliui dažniausiai tenka dainuoti tremtinių ir politinių kalinių susibūrimuose, knygų apie laisvės kovas pristatymuose, prie paminklų, valstybinių švenčių minėjimuose. Tačiau vis profesionalėjantis kolektyvas mielai dalyvauja ir kitokio pobūdžio renginiuose. Susiskaičiuota, kad per metus tenka pasirodyti bent dešimt kartų. 
Todėl nenuostabu, kad aktyviai gyvuojantis ansamblis turi daug draugų ir bičiulių. Jubiliejaus šventėje jų susirinko pilna salė. Su dainomis ir dovanomis sukaktuvininkes sveikino Pasaulio kybartiečių draugijos ansamblis (vad. Irma Menčinskienė), Lakštučių kaimo moterys (vad. Elena Zorubienė), Vilkaviškio rajono neįgalių žmonių sąjungos dainininkai (vad. B. Stonienė) ir balsingų žmonių iš Didvyžių socialinės globos namų būrys, atvažiavęs su savo vadove Irena Ščesniene ir direktoriumi Rimvydu Žiemiu. Ir kiti svečiai negailėjo gražių žodžių bei linkėjimų „Atminties“ kolektyvui, jų vadovėms D. Barauskienei ir B. Stonienei, ansamblio „mamai“, kaip ji pati save vadina, D. A. Karkienei. Greitai išaugo gėlių ir dovanų kalnas. 
Kolektyvui staigmeną pateikė ir vadovė B. Stonienė, jam skyrusi savo solinę dainą. O galiausiai dainuoti pakvietė visus – ir nuvilnijo bendra daina „Legendą piliakalniai seka“. Tačiau ir ja jubiliejaus šventė nesibaigė. Visiems buvo smagu dar pasibūti, padainuoti, pabendrauti prie vaišių stalo.