Siekiant pagerinti paslaugų kokybę bei užtikrinti sklandų tinklalapio funkcionavimą, svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Išjungdami šį pranešimą arba tęsdami naršymą svetainėje sutinkate su slapukų naudojimo politika.

Apie šį bei tą...

Tremtiniai pagerbė likimo brolį

Gražiškių miestelio bendruomenė puoselėja gražią tradiciją spalio mėnesį susirinkti ir pagerbti pokario laisvės kovotojus, partizanus bei tremtinius. 
Praėjusį sekmadienį po šv. Mišių gausus būrys vietos bendruomenės narių ir iš Vilkaviškio, Marijampolės, Šakių, Alytaus rajonų atvykusių tremtinių bei politinių kalinių pagerbė legendinį partizaną Antaną Ambrulevičių-Vėją. Jo atminimui Gražiškių kapinėse atidengtas paminklinis akmuo su metaliniu kryžiumi. Paminklą atidengė jo sumanytojas ir statytojas, A. Ambrulevičiaus būrio kovotojas Jonas Astašauskas ir Gražiškių seniūnė Ramutė Didvalienė, o pašventino Gražiškių klebonas Dainius Gurevičius. 
Su dėkingumo ašaromis akyse ir didžiule gėlių puokšte prie paminklinio akmens suklupo iš Latvijos atvykusi partizano A. Ambrulevičiaus dukra Irena Petuchova. 

Pagerbę partizanų atminimą prie bažnyčios šventoriuje pastatyto kryžiaus, gražiškiečiai ir svečiai susirinko į A. Ambrulevičiui skirtą prisiminimų vakarą Gražiškių bendruomenės salėje. Likimo brolius pasveikino jo vedėja, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Vilkaviškio filialo pirmininkė Dalija Agota Karkienė. 
„Nesitikėjau, kad tiek daug žmonių susirinks pagerbti mano būrio vadą Antaną Ambrulevičių-Vėją“, – neslėpdamas jaudulio kalbėjo laisvės kovotojas J. Astašauskas, kreipdamasis į vakaro dalyvius. Senasis partizanas ypač džiaugėsi galėdamas apkabinti savo bendražygio dukrą. 
„Gyvenau lyg paukštis, išmestas iš lizdo“, – švelniai glostydama tėvo portretą Vilkaviškio krašto muziejaus parengtoje parodėlėje prisiminimais dalijosi dukra Irena, vaikystėje patyrusi daug patyčių, skurdo ir bado akimirkų, bet šventai išsaugojusi šviesių dienų, praleistų su tėvu, prisiminimus. 
„Esu iš visos širdies dėkinga Gražiškių krašto žmonėms, saugantiems mano tėvelio atminimą“, – kalbėjo svetingus gražiškiečius ir tremtinius sutikusi partizano dukra. Jos pasakojimą apie tėvelį, gyvenimą tolimoje Komijoje, Uchtos mieste, bei Latvijoje klausytojai salėje sutiko su išskirtiniu dėmesiu. Likimo broliams ponia Irena iš Latvijos atvežė vietos kulinarų iškeptą ir visiems labai patikusį pyragą. 
Prisiminimais apie skaudžią partizanų palikuonių dalią ieškant istorinio teisingumo pasidalijo Šakių krašto partizano dukra Martina Astrauskaitė-Bikuličienė. Alytaus tremtinių ir politinių kalinių skyriaus pirmininkė Stasė Tamašauskienė papasakojo, kaip saugojamas A. Ambrulevičiaus kūrybinis palikimas, jo sukurtos skulptūros partizanams ir tremtiniams Dzūkijoje. 
Rašytojas, laisvės kovotojų atminimo įamžintojas Albinas Savickas kalbėjusiuosius apdovanojo savo kūrybos knyga „Kad ašara neverktų“. 
Apie Tauro apygardos partizanus parengtą leidinį pristatė jo sudarytojai marijampoliečiai broliai S. ir J. Sajauskai. Folkloro ansamblis „Gražupis“ ir Vilkaviškio šaulių vokalinis ansamblis padainavo pokario dainų. Svetingosios Gražiškių moterys visus pavaišino arbata ir kaimiškais sumuštiniais. 

Antanas ŽILINSKAS 
Vilkaviškio krašto muziejaus direktorius