Siekiant pagerinti paslaugų kokybę bei užtikrinti sklandų tinklalapio funkcionavimą, svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Išjungdami šį pranešimą arba tęsdami naršymą svetainėje sutinkate su slapukų naudojimo politika.

Apie šį bei tą...

Vištyčio malūno sparnai turi suktis

Supjaustė malkoms 

Jau tik vyresnioji karta gali prisiminti įspūdingoje Vištyčio vietoje – ant Ilgojo kalno – besisukančius vėjo malūno sparnus. 1925 metais baigęs statyti malūną, Jonas Kanapkis juo džiaugėsi tol, kol užėjo sovietai: tuomet malūnas buvo atimtas iš savininko. 
Kai susitvėrė kolūkis ir perėmė malūną iš „promkombinato“, dirbti savo statytame malūne buvo paskirtas senasis J. Kanapkis. Tačiau malūnas jau buvo visai kitoks nei anksčiau. Sparnai tapo nereikalingi, ir su didele širdgėla malūno savininkas pats juos nulupęs supjaustė malkoms. Sparnų ir vėjo darbą atliko traktoriaus motoras, pastatytas malūno viduryje. 

Vištyčio malūnas – unikalus 
Pastaraisiais metais jau iškilusi didelė grėsmė ir pačiam malūnui. Statinio (kultūros paveldo paminklo!) viduje – skersvėjai, pro malūno kepurę lietus sunkiasi vidun, gadindamas tai, kas išlikę vertinga – technologinę malūno įrangą. 
Asociacija Sūduvos kultūros fondas iš pilietinių paskatų nusprendė rizikuoti ir už paskolą įsigijo šį malūną iš privataus asmens. Daugelis mums spaudė rankas ir linkėjo sėkmės – galbūt dabar pajudės darbai ir pavyks malūną prikelti naujam gyvenimui, kad sparnai vėl suktųsi vėjyje. 
Tegul ir nestovės eilės vežimų su grūdų maišais prie šio malūno, tačiau Sūduva turės unikalų statinį – vienintelį šiame krašte, kuris puoš Vištyčio apylinkes, čia galės vykti edukacinės programos vaikams ir jaunimui, o mokslui išliks kaip tyrimų vertas objektas. 

Malūne restorano nebus 
Prieš įsigydami šį unikalų kultūros paveldo objektą žinojome, kad čia negalės būti nei restoranas, nei viešbutis, nei kitoks verslo objektas. Pagal dabartinį kultūros ministro suteiktą statusą malūnas skirtas „saugoti viešajam pažinimui ir naudojimui“. Taigi jis turės būti atviras visuomenei, tapti traukos centru, o jei pavyks mums savo idėjas įgyvendinti – turistų srautai bus garantuoti, nes yra ką parodyti ir – dar svarbiau – yra ką papasakoti. Tai – vien pažiūrėti gražus aštuonkampio apskritimo plano, į viršų siaurėjantis trijų aukštų statinys su įspūdinga kepure. 
O kiek istorijų, kiek džiaugsmų ir kiek – deja – ašarų ir kraujo matęs šis malūnas! Vertinga, be galo įdomi informacija apie malūną, jo savininkus, taip pat ir apie čia vykusius Vištyčio žydų kankinimus, žudynes. 
Vištyčio regioninio parko specialistų, kai kurių Vištyčio gyventojų, pedagogų dėka ši informacija yra surinkta, ji bus studijuojama ir patraukliai pateikiama turistams, mokiniams – visiems, kurie atvykę į Lietuvą ar į Sūduvą norės pamatyti ką nors išskirtinio, kitur nematyto.

Statinio būklė – apverktina 
Kreipėmės į ekspertą dr. Eligijų J. Morkūną, kuris, lankydamasis malūne jau ne pirmą kartą, patvirtino, jog tai „unikalus, materialus, mokslui reikšmingas DOKUMENTAS. Tokio tipo ir tokio išlikimo laipsnio malūnas yra vienintelis Lietuvoje, dėl to su juo reikia ypatingai atsargiai elgtis“. 
Mūsų nerimo dėl esamos prastos malūno būklės ekspertas neišsklaidė, tik rekomendavo kuo greičiau šalinti puvimo, grybo židinius, apsaugoti malūną nuo kritulių, sutvarkyti ventiliaciją. Kritiškiausioje padėtyje atsidūrusi malūno kepurė. 
Pirmiausia, anot E. J. Morkūno, reikia atstatyti stogo konstrukciją, uždengti stogą. Ruošiant projektą, būtina konsultuotis su malūnininkystės žinovais, kad, pavyzdžiui, sparnai nelūžinėtų kaip Žaliūkių ar Pakruojo malūnuose. 

Jau pradėjome darbus 
Vos įsigiję Vištyčio malūną, Kultūros paveldo departamentui prie kultūros ministerijos pateikėme paraišką dėl projektavimo ir restauravimo darbų projekto. Jau išduotos tvarkomųjų paveldosaugos darbų projektavimo sąlygos, parengta ir šių darbų projekto sąmata. 
Vilkaviškio rajono savivaldybė nustatė specialiuosius architektūros reikalavimus. Ekspertas dr. E. J. Morkūnas baigia rengti malūno būklės vertinimą. Vyksta ir kiti parengiamieji darbai. Netrukus Sūduvos kultūros fondas teiks paraišką projektui pagal 2009–2014 m. Norvegijos finansinio mechanizmo programą „Kultūros ir gamtos paveldo išsaugojimas ir atgaivinimas“. 
Dabar didžiausias rūpestis – užkirsti kelią malūno nykimui artėjant drėgnajam ir šaltajam sezonui. Stengsimės, kad unikalus statinys kuo skubiau būtų bent minimaliai apsaugotas nuo atmosferos poveikio. 

Jei malūnas rūpi ir Jums 
Šventai tikime, kad malūno likimas rūpi ir Jums. Būtų nuostabu, jei sulauktume Jūsų laiškų, skambučių su idėjomis, prisiminimais, įdomiais nutikimais, susijusiais su Vištyčio malūnu. Būtų miela, jei Jūsų dalykinės žinios, patirtis, įvairiapusė parama padėtų įsukti malūno sparnus. 
Informacijos lauksime tel. 8 620 90 048 arba el. p. Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį..">Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.. 

Daiva KLIMAVIČIENĖ 
Sūduvos kultūros fondo pirmininkė