Siekiant pagerinti paslaugų kokybę bei užtikrinti sklandų tinklalapio funkcionavimą, svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Išjungdami šį pranešimą arba tęsdami naršymą svetainėje sutinkate su slapukų naudojimo politika.

Apie šį bei tą...

„Mums reikia išmokti gyventi kartu“

Socialinės apsaugos ir darbo viceministras Antanas Burinskas (centre) Didvyžių socialinės globos namų direktoriui Rimvydui Žiemiui įteikė padėką. Agnės Čapskytės nuotrauka.

Socialinės apsaugos ir darbo viceministras Antanas Burinskas (centre) Didvyžių socialinės globos namų direktoriui Rimvydui Žiemiui įteikė padėką. Agnės Čapskytės nuotrauka.

Renata Vitkauskienė, „Santaka“

Penktadienį Didvyžių socialinės globos namų bendruomenė ir Vilkaviškio rajono sutrikusios psichikos žmonių globos bendrija visuomenę kvietė į renginį „Vilties lašeliai II“. Šiemet jis vyko laukiant Pasaulinės psichikos sveikatos dienos. Toji data, spalio 10-oji, buvo skirta priminti, kad psichikos sveikata – viena didžiausių ir kartu pažeidžiamiausių vertybių šiuolaikinėje visuomenėje – yra sudėtinė asmens sveikatos dalis, lemianti gebėjimą pažinti pasaulį, bendrauti, reikšti jausmus.

„Gimstame visi labai panašūs – nuogi, pliki ir bejėgiai, riksmu pranešantys: „Aš atėjau į šį pasaulį!“ Paskui jau gyvenimas paženklina individualiais ženklais – visokeriopa sėkme ar žaizdomis ir randais. Likimas, o gal Dievas mus pakreipia skirtingais keliais, sujungia su skirtingais žmonėmis ar atskiria nuo jų. Mes esame kitokie, bet ne blogesni. Mes – žmonės. Norime mylėti ir būti mylimi. Gyventi su kitais ir tarp kitų. Mums visiems reikia išmokti gyventi kartu. Tam reikia, kad kažkas suprastų, priimtų, padėtų ir nukreiptų tinkama linkme“, – šiais žodžiais „Vilties lašelių II“ organizatoriai tarsi kalbėjo už socialinės globos namų gyventojus ir Sutrikusios psichikos žmonių globos bendrijos narius.
Renginiai, kuriuose psichikos negalią turintys žmonės laukia ne tik savo artimųjų, bet ir kiekvieno iš mūsų, Vilkaviškyje ruošiami jau keleri metai. Taip siekiama itin svarbių pokyčių: sumažinti psichologinį barjerą tarp psichikos negalią turinčių asmenų, jų šeimos narių ir visuomenės, prasklaidyti baimę.
Į koncertą „Vilties lašeliai II“ susirinko tikrai nemažai žiūrovų. Atvyko Didvyžių socialinės globos namų darbuotojų, gyventojų, jų artimųjų, renginiu susidomėjusių rajono žmonių. Antri metai pagrečiui surengtuose „Vilties lašeliuose II“ dalyvavo tądien rajone viešėjęs Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius, Vilkaviškio rajono savivaldybės meras Algirdas Neiberka, socialinės apsaugos ir darbo viceministras Antanas Burinskas.


Didvyžių socialinės globos namų direktorius Rimvydas Žiemys priminė, jog mūsų šalyje globos įstaigose gyvena per 6000 asmenų, turinčių psichikos ar proto negalią, o visuomenėje, padedami artimųjų, socialinių darbuotojų ir medikų, gyvena dar daugiau. „Gyvenantieji institucijose yra lygiai tokie patys žmonės kaip ir sveikoji visuomenės dalis, taip pat turi jausmus, daug ką supranta, jų įgūdžiai – nė kiek ne prastesni, o kai kuriose srityse netgi pranoksta sveikųjų gebėjimus, tik kartais šie žmonės turi mažiau galimybių, visuomenė ne visada juos supranta“, – kalbėjo direktorius.
Pastaruoju metu Didvyžių socialinės globos namų kai kurie gyventojai turi savų rūpesčių. Žmonės išgyvena dėl institucinės globos pertvarkos, baiminasi, kad įstaiga nebūtų uždaryta ir pan. Kaip žinia, Didvyžių socialinės globos namai pateko į sąrašą tų įstaigų, kuriose vyks bandomasis projektas. „Galiu atsakingai pasakyti, jog pertvarka tęsis labai daug laiko, neįsigilinęs į situaciją niekas nevykdys reformų. Jas reikia daryti tik tada, kai jau yra išsiaiškinta, kur konkrečiam žmogui geriau būti: bendruomenėje ar institucijoje. Galiu jus nuraminti: artimiausiu metu Didvyžių socialinės globos namuose nėra numatyti jokie konkretūs pasikeitimai, susiję su pertvarka“, – žmonėms aktualia tema renginyje kalbėjo premjeras. Ir Vyriausybės vadovas, ir Sutrikusios psichikos žmonių globos bendrijos pirmininkė Albina Tiunaitienė visiems linkėjo paties svarbiausio – sveikatos.
Vis dėlto šventiniuose „Vilties lašeliuose II“ daugiausia laiko buvo skirta muzikai, dainai, šokiui, poezijai, kitiems žmonių, turinčių psichikos ar proto negalią, gebėjimams atskleisti. Renginio proga Vilkaviškio kultūros centre vyko dailės, vėlimo iš vilnos, keramikos, rankdarbių ir kitų veiklų darbų ekspozicija. Beje, atėjusieji į koncertą pirmiausia gavo po malonią dovanėlę – po keraminį rankdarbį, nulipdytą Didvyžių socialinės globos namų žmonių.
Renginyje patys pasidžiaugę viešnių – Sutrikusios psichikos žmonių globos bendrijos moterų ansamblio „Radastėlė“ (vadovė Roma Navickienė) dainomis, Didvyžių socialinės globos namų žmonės žiūrovams dovanojo ilgą ir įvairų koncertą. Scenoje griežė kapela „Senasis dvaras“ (vad. Vida Valentienė), šoko į kolektyvą „Lyja“ susibūrę šokėjai, dainavo ansamblis „Vilties spindulys“, kai kurie jo nariai vėliau pasirodė dar ir atskirai, mažesnėmis grupėmis. Smagiai nuteikė instrumentinės grupės „Gitarų skambesy“ pasirodymas. Du vyrai – Didvyžių socialinės globos namų direktorius R. Žiemys ir į Lietuvos muzikos istoriją savo pavardę įrašęs gitaristas Arvydas Sriubas – pagrojo ne vieną populiarų popmuzikos kūrinį. A. Sriubo atliktas jo paties autorinis kūrinys – instrumentinė pjesė „Tu – mano skausmas“ tarsi paliudijo, kad liga nesunaikino šio vyro talento kurti muziką.
Visų dainininkų, šokėjų, rankdarbių autorių ir jų gebėjimus atskleisti padėjusių specialistų pastangos buvo gražiai įvertintos: scenoje kaip padėkos ženklas jiems buvo išdalyti du didžiuliai glėbiai rožių.
Socialinės apsaugos ir darbo viceministras A. Burinskas globos namų bendruomenei ir Sutrikusios psichikos žmonių globos bendrijai perdavė ministerijos vadovės Algimantos Pabedinskienės linkėjimus Pasaulinės psichikos sveikatos dienos proga, o minėtų organizacijų vadovams R. Žiemiui, A. Tiunaitienei, Didvyžių socialinės globos namų direktoriaus pavaduotojai socialiniam darbui Onai Budrienei – ministrės padėkos raštus už įvairius nuopelnus rūpinantis žmonėmis, turinčiais psichikos ar proto negalią.

Vilkaviškio kultūros centro erdvę pagyvino Didvyžių socialinės globos namų gyventojų rankdarbiai. Autorės nuotr.

Vilkaviškio kultūros centro erdvę pagyvino Didvyžių socialinės globos namų gyventojų rankdarbiai. Autorės nuotr.