Siekiant pagerinti paslaugų kokybę bei užtikrinti sklandų tinklalapio funkcionavimą, svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Išjungdami šį pranešimą arba tęsdami naršymą svetainėje sutinkate su slapukų naudojimo politika.

Apie šį bei tą...

Vilkaviškio „Rotary“ klubas pasiruošęs permainoms

Andrius Grygelaitis, „Santaka“

klubas 2015

Vilkaviškio „rotariečiai“ yra gana aktyvūs įvairių renginių dalyviai. Prieš metus kartu su kitų šalies „Rotary“ klubų atstovais jie dviračiais keliavo prie Vištyčio seniūnijoje esančios trijų valstybių sienų sankirtos. 

Jie – daugiau nei geri draugai. Tai žmonės, vienas kitą vadinantys broliais, nors jų ir nesieja giminystės ryšiai. Šešioliktus metus gyvuojantis Vilkaviškio „Rotary“ klubas šiuo metu keičia nusistovėjusias tradicijas ir pirmą kartą į savo gretas priėmė penkias moteris. 

Nori būti aktyvesni

Daugiau nei šimtmetį gyvuojantis tarptautinis „Rotary“ klubas šiuo metu visame pasaulyje vienija maždaug 1, 2 mln. žmonių. Tai gero būdo ir reputacijos savo versle ar bendruomenėje asmenys, kurie savo veikla bei principingumu, noru tarnauti bendruomenei stengiasi užkrėsti ir aplinkinius. 2014 m. savarankiškos apygardos teisę išsikovojusioje Lietuvoje yra 50 „Rotary“ klubų, kuriems priklauso maždaug pusantro tūkstančio žmonių, iš jų – trys dešimtys vilkaviškiečių. Iki šiol Vilkaviškio „Rotary“ klubą nuolat sudarė 21–27 nariai. Šiemet jų skaičius išaugo dešimtimi. Nuo sausio 1 d. buvo priimti du vyrai, o nuo liepos 1 d. į judėjimą įsitrauks dar trys vyrai ir penkios moterys. Tą dieną klubo narių skaičius išaugs iki 31 (būtent toks vidurkis ir yra visoje šalyje).
Nuo liepos 1 d. „Rotary“ bendruomenės laukia ir daugiau naujovių. Klubams bus suteikta daugiau lankstumo bei pasirinkimo laisvės. Pavyzdžiui, dalyvavimas susirinkimuose galės būti asmeninis arba prisijungus internetu. Svarbu, kad augtų narių aktyvumas ir tai atneštų didesnės naudos visuomenei.
Ilgą laiką visame pasaulyje „Rotary“ klubams priklausė vien vyrai. Tik bėgant metams, ieškant naujovių bei siekiant pokyčių, po truputį į judėjimą buvo pradėtos įtraukinėti ir moterys. Šiuo metu tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje yra ne vienas „Rotary“ klubas, kuriam priklauso vien moterys. Lietuvoje dailiosios lyties atstovės sudaro 14 proc. visų narių.
Iki šiol Vilkaviškio „Rotary“ klubui priklausė vien vyrai. Šie metai visame „Rotary“ judėjime yra paskelbti narystės plėtros metais, todėl vilkaviškiečiai taip pat nusprendė atsinaujinti.
„Neslėpsiu, vienas iš mūsų tikslų – suaktyvinti klubo veiklą. „Rotary“ simbolis – besisukantis dantratis, simbolizuojantis kaitą, pokyčius. Mes nenorėjome stovėti vietoje, todėl ir ryžomės žengti šį žingsnį. Apie tai diskutavome ne vienus metus“, – teigė dabartinis asociacijos prezidentas Vitas Didžbalis.

Tenka pagalvoti

Vilkaviškiečių klubo narių amžiaus vidurkis – 54 metai. Tiesa, daugelyje pasaulio valstybių šis vidurkis yra dar didesnis, kai kur siekiantis net 70 metų.
„Danijoje ir kitose išsivysčiusiose šalyse gyventojai, išėję į pensiją, gali skirti daugiau savo laiko klubo reikalams, būti aktyvesniais nariais ir pretenduoti į aukštesnes pareigas „Rotary“ organizacijoje. Paprastai ten jų nevaržo ir finansiniai dalykai. Lietuvoje, deja, yra kiek kitaip. Sulaukus pensinio amžiaus, neretai bent kelis kartus sumažėja ir gaunamos pajamos, todėl žmonės yra priversti gerai pagalvoti, ar jie gali sau leisti likti klube“, – kalbėjo vienas iš buvusių „Rotary“ prezidentų Rimvydas Žiemys.
Klubo senbuviai, narystės metu pasižymėję „Rotary“ idealų propagavimu, turi galimybę tapti klubo garbės nariais. Jie nemoka nario mokesčių, neturi balsavimo teisės bei galimybės pretenduoti į kokias nors pareigas, tačiau gali dalyvauti klubo susirinkimuose, siūlyti savo idėjas ir sumanymus. Šiuo metu mūsų rajono „Rotary“ klube yra keturi garbės nariai, tarp jų – ir šalies Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius.
Dalis klubo narių mokamų mokesčių keliauja į tarptautinį fondą, iš kurio lėšų įgyvendinami didžiuliai projektai. Vienas iš jų – bendradarbiaujant drauge su turtingiausiu pasaulio žmogumi Bilu Geitsu siekis išnaikinti poliomielito protrūkius visoje planetoje. Šiuo metu Pasaulinė Sveikatos Organizacija skelbia, kad poliomielitas jau yra išnaikintas Pietryčių Azijoje. Tai didelis pasiekimas žmonijos istorijoje, ir prie to stipriai prisidėjo visa „Rotary“ bendruomenė. 

Bendradarbiauja su užsieniu

Pagal klubo nuostatus, „Rotary“ prezidentas keičiasi kasmet, o būsimas vadovas apie naujas pareigas sužino dar prieš metus. Taip jis turi laiko pasiruošti savo kadencijai, apgalvoti laukiančius darbus.
Pačiu pirmuoju Vilkaviškio klubo vadovu 2000 m. buvo išrinktas dabartinis rajono vicemeras Kazys Kiaulakis. V. Didžbalis – jau šešioliktasis vilkaviškiečių prezidentas. Jį nuo liepos 1 d. pakeis Vidas Čiapas.
Ne pirmus metus vilkaviškiečiai palaiko glaudžius santykius su savo kolegomis iš Marijampolės bei pačiu seniausiu šalyje Kauno „Rotary“ klubu. Mūsiškiai taip pat bendradarbiauja su Lenkijos Gižycko bei Barštyno (Bartoszyce) miestų „rotariečiais“, su kuriais vykdo bendrus socialinius projektus, drauge varžosi buriavimo regatose.
Ypač artimi ir draugiški santykiai yra susiklostę ir su Haaksbergeno klubo nariais iš Olandijos. Bendradarbiaujant į šią šalį stažuotis per pastarąjį dešimtmetį buvo išsiųsti net septyni vilkaviškiečiai. Prieš savaitę į Vilkaviškį atvykusiems atstovams iš Olandijos Haaksbergeno „Rotary“ klubo buvo perduota premjero A. Butkevičiaus padėka.;

Padeda jaunimui

Padedant „Rotary“ klubo nariams, prieš keletą metų Vilkaviškyje kurį laiką stažavosi jaunuolis iš JAV, o į šią šalį keliavo mergina iš Virbalio. Šį rudenį iš už Atlanto į mūsų miestą atvyks dar vienas moksleivis, o mainų būdu į JAV turėtų keliauti Kybartų Kristijono Donelaičio gimnazijoje besimokanti mergina.
Dar labiau padėti perspektyviam jaunimui yra pasiryžęs būsimas klubo prezidentas. „Rajone yra daug gabių jaunuolių, kurie ne visada turi pakankamai pinigų tam, kad galėtų save realizuoti. Bandysime organizuoti renginius, per kuriuos stengsimės pritraukti kuo daugiau lėšų, skirtų paremti talentingus, pasižymėjusius moksle, muzikoje ar kitose srityse vaikus“, – sakė V. Čiapas.
Ypač glaudūs „rotariečių“ santykiai yra susiklostę su Alvito šv. Kazimiero namų auklėtiniais. Čia gyvenančius vaikus „Rotary“ klubo atstovai ne tik remia finansiškai, bet ir dalyvauja bendruose renginiuose, daug bendrauja neformalioje aplinkoje.
„Kartais, pažvelgus į šių vaikų akis, supranti, kad jiems nieko daugiau ir nereikia – tik rodomo dėmesio, bendravimo. Apskritai, būnant „Rotary“ klubo nariu, reikia pasiryžti tarnystei, norėti padėti kitiems. Tai viena iš svarbiausių narystės sąlygų“, – sakė V. Didžbalis.
Jam antrino ir R. Žiemys. Anot jo, kartais žmonės klaidingai sieja masonų ir „Rotary“ judėjimus. Masonų ložės nariai linkę daugiau dėmesio skirti savo organizacijai ir sau, o „rotariečiai“ – priešingai, jie stengiasi padėti kitiems.

Mokosi vieni iš kitų

Vilkaviškio „Rotary“ klubo nariai puikiai sutaria vieni su kitais. Kas savaitę vykstančiuose susitikimuose jie ne tik diskutuoja apie klubo reikalus, bet ir planuoja asmeninius susibūrimus, vieni su kitais kalbasi įvairiomis temomis. Tiesa, vienos iš temų – politikos – susitikimuose stengiamasi išvengti.
„Esame tarsi viena šeima. Mus jungia bendri pomėgiai, mintys, idėjos. Jokių privilegijų mes neturime. Didžiausia mūsų paspirtis – galimybė bendrauti vieniems su kitais“, – sakė V. Čiapas.
Viena iš „Rotary“ klubo idėjų – suburti kuo daugiau skirtingų profesijų profesionalų. Tarp vilkaviškiečių yra pačių įvairiausių sričių atstovų: medikų, kultūros ir meno darbuotojų, teisininkų, inžinierių, žemės ūkio specialistų, individualių įmonių vadovų ir kt. Diskutuodami tarpusavyje, jie turi galimybę mokytis vieni iš kitų, semtis patirties ir žinių.
„Man – tai gerų draugų kompanija. Buvimas klube svarbus ir dėl tarptautinių ryšių. Būnant „rotariečiu“ galima nuvažiuoti į kitą miestą ar šalį ir neperspėjus apsilankyti tos vietovės „Rotary“ klubo susirinkimuose. Keletas tokių atvejų yra buvę ir Vilkaviškyje. Be to, nuvykus į kitą šalį ir susitikus vietinį klubo atstovą, šiam nereikia kažko įrodinėti. Jis iš karto žino, kad tu esi gero būdo ir patikimas žmogus, todėl nelieka pereinamojo laikotarpio. Iš karto galima bendrauti kaip su senu bičiuliu“, – pasakojo dar vienas buvęs Vilkaviškio „Rotary“ klubo prezidentas Vytautas Janulevičius.